Nr. proiectului/programului: 1-58-2023-2024
Titlul proiectului/programului: Atelierul (în orașul) de pe malul Peței - minorități naționale în Oradea în secolul XX (Pece parti műhely - nemzeti kisebbségek a 20. századi Váradon)
Direcția de cercetare: Istoria minorităţilor naţionale
Tip: CSAC
Proiect/program: național/intern
Locul: Cluj Napoca/Oradea
Manuscris multianual: Da
Anul: 2023
Coordonator(i) proiect: Plainer Zsuzsa
Cercetători ISPMN participanți în proiect: Kiss Ágnes, Gidó Attila, Plainer Zsuzsa
Instituții partenere:
- Nume instituție: Asociația Culturală Holnap - Holnap Kulturális Egyesület din Oradea - Țara: România
Rezultate proiect:
-
Tip Rezultat: Rezultat Final Proiect: Organizare Eveniment
Data actualizării: 17/06/2024
Titlul: A befogadás és kirekesztés száz éve A nagyváradi zsidóság a 19 és 20. században (Cele o sută de ani de includere și excludere. Evreii orădeni în secolul 19 și 20).
Descriere: În data de 20 martie a avut loc a treia ediție a seriei de evenimente Pece-parti Műhely - nemzeti kisebbségek a 20. századi Nagyváradon [Atelierul (într-un oraș) de pe malul Peței. Minorități naționale în Oradea, secolul 20]. Cu această ocazie, cercetătorul ISPMN Gidó Attila a ținut o prelegere publică cu tema evreilor din Oradea. Evenimentul organizat de ISPMN în colaborare cu Holnap Kulturális Egyesület (Asociația Culturală Holnap Oradea), a fost moderat de Plainer Zsuzsa, cercetător ISPMN.
Număr aproximativ de pagini: 50