I. A projekt előzményei

Jogtár projektünk a Magyar Tudományos Akadémia Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézete által kezdeményezett „Kárpát-medencei kisebbségi összehasonlító jogtár” című projektjének részeként indult. Az összehasonlító jogtár célja összegyűjteni és meghatározott szempontok szerint rendszerezni a Kárpát-medencei országokban (Ausztria, Szlovákia, Ukrajna, Románia, Szerbia, Horvátország, Szlovénia és Magyarország) 1945 után elfogadott kisebbségi jogszabályokat. Mindez lehetővé teszi az adott országok kisebbségpolitikájának nyomon követését, jogtörténeti, valamint összehasonlító elemzését.

Az együttműködés keretében a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársai 2011-ben összegyűjtötték az MTA Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézet által kidolgozott, az anyaggyűjtésre és feldolgozásra vonatkozó kutatási módszertan alapján az 1990-2010 közötti időszakban elfogadott kisebbségi vonatkozású romániai jogszabályokat, függetlenül attól, hogy hatályos vagy már hatályon kívül helyezett jogszabályokról van szó.

Ezt követően az adatbázist kiegészítettük az utólag elfogadott jogszabályokkal, a kutatás módszertanát továbbgondoltuk, illetve újabb rendszeresési kritériumokkal egészítettük ki, és az így létrejött 1272 jogszabályból álló gyűjteményt egy olyan online felületen elérhető formába szerkesztettük, amely lehetővé teszi a folyamatos frissítést és kiegészítést.

Megemlítjük, hogy korábban is léteztek már kezdeményezések a romániai kisebbségi vonatkozású jogszabályok összegyűjtésére. Ezek közül kiemeljük azt a projektet, amelyet szintén az MTA Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézete kezdeményezett 2004-ben, amelynek célkitűzése az volt, hogy összegyűjtse és bizonyos szempontok szerint rendszerezze a romániai nemzeti kisebbségek jogaira vonatkozó hatályos jogszabályokat. A projektet a kolozsvári székhelyű Etnokulturális Kisebbségek Forrásközpontja valósította meg, amely kezdetben egy 98 hatályos jogszabályt tartalmazó adatbázist állított össze. Utólag az adatbázist kibővítették, jelenleg az Etnokulturális Kisebbségek Forrásközpontja honlapján 208 jogszabály érhető el. Ezen jogszabályok listája nyomtatott formában is megjelent „A romániai nemzeti kisebbségek integrációját célzó állampolitikák” című könyv mellékleteként, amelyet az Etnokulturális Kisebbségek Forrásközpontja adott ki 2008-ban a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet közreműködésével.

II. A projekt célja

Számos kisebbségi törvénytervezet és azok elfogadására tett kísérlet ellenére, a román törvényhozásnak több mint 20 év elteltével sem sikerült egy egységes törvényt alkotnia, amely összegezné a nemzeti kisebbségek védelmére és jogaira vonatkozó rendelkezéseket, és amely egy koherens kisebbségpolitikai szemléletet tükrözne. A nemzeti kisebbségek életének különböző vetületeire vonatkozóan több száz jogszabály tartalmaz előírásokat. A különböző jogszabályokban szétszórtan és esetlegesen megjelenő előírásokból kifolyólag a nemzeti kisebbségvédelmi intézkedések nem csupán átláthatatlanok, hanem számos esetben összefüggéstelenek és ellentmondásosak is.

A MinLex jogtár célja összegyűjteni és különböző szempontok szerint rendszerezni azokat az 1990 után elfogadott vagy az 1990 előtt elfogadott, de bizonyos ideig ezután is hatályos romániai jogszabályokat, amelyek az etnikai és nemzeti kisebbségeket, azok politikai, társadalmi, gazdasági helyzetét érintő előírásokat is tartalmaznak.

Az adatbázis lehetőséget teremt arra, hogy a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek behatóan megismerjék és minél szélesebb körben gyakorolják jogaikat. Ugyanakkor hozzájárulhat az anyanyelv-használati szokások megváltoztatásához a közélet számos területén, ideértve a közigazgatást, a gazdasági életet, a társadalmi–egészségügyi szférát stb. Ez elősegítené a jogszabályok által előírt rendelkezések és elvek gyakorlati alkalmazását, a jogegyenlőség gyakorlati, és nem csak írásban rögzített, elméleti, megvalósítását.

Mivel a jogtár egyaránt tartalmazza a jelenleg hatályos előírásokat, valamint a már hatályon kívül helyezett jogszabályokat, lehetővé válik a kisebbségi jogok átfogó, retrospektív kutatása is. A kisebbségi jogok és intézményrendszer alakulásának nyomon követése rávilágít arra, hogy adott időszakokban és politikai kontextusokban az állam milyen kisebbségi politikát folytatott.

A jogszabályok gyűjteménye online felületen kerül nyilvánosságra, amelyhez komplex keresőmotor tartozik. Az adatbázis magyar és román nyelven egyaránt elérhető.

III. Az adatbázis tartalma

Az adatbázis a romániai jogrendre jellemző különböző szintű jogszabályok közül a következőket öleli fel: az alkotmányt, törvényeket, kormányhatározatokat, kormányrendeleteket, sürgősségi kormányrendeleteket, a Románia által ratifikált nemzetközi egyezményeket, alkotmánybírósági döntéseket, miniszteri rendeleteket, legfelső semmítő- és ítélőszéki döntéseket, európai emberjogi bírósági döntéseket, hatósági rendeleteket, módszertanokat, szabályzatokat. Amint korábban említettük, a jogtár tartalmazza a jelenleg hatályos, valamint a már hatályon kívül helyezett jogszabályokat is.

A kisebbségi előírásokat vagy szempontokat is tartalmazó jogszabályok az elfogadásuk és kihirdetésük utáni első, ún. közlönyállapotukban jelennek meg. Amennyiben az eredeti jogszabályban előírt kisebbségi rendelkezések utólag módosultak, a módosító jogszabály(ok) is bekerült(ek) a gyűjteménybe, a módosított jogszabályhoz rendelve. Tehát a jogszabályok nincsenek egységes, frissített formába szerkesztve, azaz nem tartalmazzák az utólagos kiegészítéseket és módosításokat. Továbbá, ha egy adott jogszabályba csak valamely utólagos módosító jogszabály vezetett be kisebbségi rendelkezéseket, akkor a jogtár értelemszerűen csak a módosító jogszabályt tartalmazza.

A jogszabályok rendszerezésének egyik fő szempontja a szabályozott területek és kulcsszavak szerinti csoportosítás, feldolgozás. Összesen 13 területet különítettük el: egészségügy/szociális szféra, gazdasági szféra, igazságszolgáltatás, intézményrendszer, kárpótlás, közigazgatás, kulturális és közélet, média, nemzetközi egyezmény, oktatás, politikai képviselet, romapolitikák, vallás. Minden egyes jogszabályhoz esetenként egy vagy több területet társítottunk. A kulcsszavak esetében a fő szempont nem az volt, hogy ezek szó szerint megjelenjenek a jogszabályok szövegében, hanem az, hogy lehetővé tegyék több jogszabály bizonyos fogalmak köré való csoportosítását, és így átjárhatóságot biztosítsanak a különböző területek között. Például minden, a kisebbségi nyelvhasználattal kapcsolatos jogszabályt a „nyelvhasználati jog” kulcsszóval kódoltunk, területtől függetlenül. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ha valakit például a nyelvhasználattal kapcsolatos összes előírás érdekli, akkor a kereső – területtől függetlenül – az összes vonatkozó jogszabályt kiadja, ha azonban valaki csak a közigazgatási nyelvhasználatra akar rákeresni, keresését leszűkítheti erre a területre. A jogszabályok feldolgozása során összesen 221 kulcsszót hoztunk létre. Ezek a „Kulcsszavak” menüpontban választhatók ki, illetve az átláthatóság kedvéért ezek teljes listája külön is megtekinthető.

Minden jogszabálynak megtekinthető az eredeti közlönyállapotot tükröző teljes román szövege, valamint annak magyar nyelvű fordítása is, amennyiben létezik (368 jogszabály). A magyar nyelvű törvényszövegek a Hivatalos Közlöny magyar szerkesztőségének fordításai. Az adatbázisban szereplő minden egyes jogszabály címét azonban magyar nyelvre is lefordítottuk, illetve ott, ahol már létezett fordítás, az eredeti változatot finomítottuk, egységesítettük. Minden esetben csak a román nyelvű jogszabályoknak van jogi hatálya.

Amennyiben egy jogszabály csupán néhány kisebbségi előírást tartalmaz, megjelöltük a vonatkozó kisebbségi törvénycikkeket is. Így annak, akit valamely kisebbségi rendelkezés szövegkörnyezete is érdekli, a teljes jogszabály szövege rendelkezésére áll. Ellenkező esetben, keresését megkönnyíti a kisebbségi hivatkozások feltüntetése. Azon jogszabályok esetében, amelyeknek minden rendelkezése a nemzeti kisebbségekre vonatkozik, a konkrét törvénycikkek nincsenek egyenként felsorolva, ezeknél a kisebbségi hivatkozás címszónál az jelenik meg, hogy: "teljes jogszabály". Továbbá azon jogszabályok esetében is, amelyek egy adott intézményrendszert írnak le, mint például a választási rendszert, a kárpótlási eljárásokat, a kisebbségvédelmi intézményeket stb., a teljes jogszabály szövegét kisebbségi vonatkozásúnak tekintettük, lévén, hogy a konkrét kisebbségi előírások nem érthetők meg, és nem értelmezhetők a teljes rendszer ismeretének hiányában. Ezzel magyarázható, hogy a jogtárba bekerültek olyan jogszabályok is, amelyek nem tartalmaznak egyetlen konkrét kisebbségi hivatkozást sem, viszont hozzásegítenek az illető területek átfogó megértéséhez.

A kereső felület segít a különböző jogszabályok közötti összefüggések megértésében, és követhetővé teszi a kisebbségi rendelkezések vagy a nemzeti kisebbségek helyzetét közvetett módon érintő általános előírások alakulását. Minden jogszabálynál megjelennek a módosított jogszabályok és az adott jogszabályt utólag módosító jogszabályok, illetve olyan más jogszabályok, amelyekkel az adott jogszabály valamilyen kapcsolatban áll, mint például a végrehajtási utasítások, a vonatkozó alkotmánybírósági döntések vagy az újraközzétételek. Ismételten hangsúlyozzuk, hogy a konkrét kisebbségi hivatkozást tartalmazó jogszabályok esetében a módosító jogszabályok közül kizárólag azok kerültek be az adatbázisba, amelyek kisebbségi rendelkezéseket tartalmaznak, azaz módosítják a létező előírásokat, új előírásokat vezetnek be, illetve eltörlik a korábbi előírásokat.

Nem utolsó sorban, a jogtár olyan információkat is tartalmaz, mint például a jogszabályok elfogadásának időpontja, hatályának kezdete, érvényessége, a román Hivatalos Közlöny és a magyar Hivatalos Közlöny száma, amennyiben létezik fordítás.

Az adatbázis a 2017. júliusi állapotot tükrözi, azonban tekintettel van a joganyag folyamatos változására, és lehetővé teszi a jövőben elfogadott jogszabályokkal történő kiegészítést, valamint a meglévő jogszabályok frissítését és állapotának nyomon követését. Jelenleg az adatbázis 1272 jogszabályt tartalmaz, amiből 180 hatályon kívül helyezett jogszabály, az 1092 hatályos jogszabályból pedig 350 jogszabály alkotmánybírósági döntés, legfelső semmítő- és ítélőszéki döntés, európai emberjogi bírósági döntés, hatósági rendelet, módszertan vagy szabályzat.

Amennyiben a jogtárban megtalálható jogszabályok feldolgozásával kapcsolatos információkat publikációs célokra szeretnék felhasználni, kérjük jelöljék meg az adatok forrását.

Észrevételeket, javaslatokat a következő e-mail címekre várunk: a.bogdan@ispmn.gov.ro, m.mohacsek@ispmn.gov.ro

Projekt-koordinátorok: Bogdán Andrea, Mohácsek Magdolna